مشاوره خرید و قیمت ضدعفونی کننده

ضدعفونی کننده چیست؟

برای خرید ضدعفونی کننده بهتر است ابتدا تعریفی درست از آن داشته باشیم. مواد ضدعفونی کننده دسته‌ای از مواد شیمیایی هستند که با اثر بر باکتریها ، ویروس‌ها ، قارچ‌ها ، اسپور باکتریها و سایر اورگانیسم‌ها ، آنها را از بین می برند و یا از رشد آنها جلوگیری می کنند. موادی که برای سطح پوست و بدن و در بافت‌های زنده استفاده می شوند، ضد عفونی کننده Antiseptic می نامیم. مواد که برای ابزار ، وسایل ، لباس‌ها ، کاشی ها ، وان حمام ، دستشویی و حمام مصرف می شود گندزدا Disinfection می نامند. البته در سالهای اخیر کلمه ضدعفونی کننده جایگزین کلمه گندزدا شده است و حتی کسانی که قصد خرید محلول گندزدا برای استفاده بر روی سطوحی مانند کف و دیوار دارند هنگام سفارش ضدعفونی کننده کف و دیوار می خواهند. در این مقاله نیز از کلمه ضدعفونی کننده بصورت کلی برای اشاره به کلیه مواد شیمیایی میکروب کش استفاده شده است.

ویژگی های لازم برای خرید محلول ضدعفونی مناسب چیست؟

قابلیت نفوذ خوبی داشته باشد.

درمقدار کم ، قدرت گندزدایی خود را نشان دهد.

قادر باشد عامل بیماریزا را در کمترین زمان ممکن از بین ببرد .

بایستی ثابت و پایدار بوده و تحت شرایط عادی خراب نشود

درتماس با مواد مختلف مانند صابون و پاک کننده ها و چرک و آلودگی ها اثرش را از دست ندهد.

قابلیت حل شدن درآب را داشته باشد و اگر به صورت امولوسیون است به همان صورت باقی بماند.

روی پوست بدن اثر سوء نداشته باشد ، حساسیت افراد نسبت به آن کم باشد در نهایت برای انسان و حیوان ضرر نداشته باشد و بد بو نباشد.


انواع سطوح گندزایی و ضدعفونی

نکته ای که هنگام خرید ماده ضدعفونی کننده بایستی مورد توجه شما باشد تشخیص انواع سطوح گندزدایی و قدرت میکروبکشی محلول گندزدا می باشد. یادگیری این سطوح آسان و نیاز به کمی دقت دارد. محلول های ضدعفونی و گندزدایی دارای سه سطح میکروبکشی می باشند، گندزدایی سطح بالا یا  High Level Disinfection و گندزدایی سطح متوسط  Intermediate Level Disinfectantو گندزدایی سطح پایین  Low Level Disinfectantکه در ادامه هر یک را مجزا توضیح می دهیم.


نکات خرید محلول گندزدای سطح بالا

دسته ای از مواد شیمیایی با پایه پراستیک اسید و گلوتارآلدئید و... هستند که باعث کشته شدن تمام تمامی میکروبها و یک سری از اسپورها می شوند. محلول گندزدای اسپورکش یا محلول گندزدای های لول به عنوان استریل کننده سرد هم شناخته می شوند اما در حقیقت این دسته از مواد شیمیایی قادر به استریل و نابودی همه اسپور ها نمی باشند و تنها شرایطی نزدیک به این حالت را ایجاد می کنند. در مواقعی که لوازم و ابزار به حرارت و استریل اتوکلاو حساس باشند خرید محصولات ضدعفونی کننده های لول توصیه می شود به عنوان مثال آندوسکوپ یا سایر انواع اسکوپی ها امکان استریل با دما اتوکلاو را ندارند و جهت پاکسازی و میکروبکشی این وسیله معمولا از مواد شیمیایی با پایه گلوتارآلدئید استفاده می شود.


نکات خرید گندزدای سطح متوسط 

ماده ضدعفونی کننده با پایه شیمیایی الکل و ... می باشند که باعث کشته شدن همه میکروبها پاتوژن از جمله مایکوباکتریوم توبرکولوزیس Tb می شوند. این دسته از محلول های گندزدا اسپورکش نبوده و از آنها برای ضدعفونی و گندزدایی سطوح غیربحرانی مانند پوست دست، کف و دیوار و.... استفاده می شود. در واقع وجه تمایز بین گندزدای سطح متوسط و سطح پایین توانایی آنها در نابودی توبرکولزیس یا Tb می باشد پس دقت کنید در هنگام خرید محلول ضدعفونی دست و یا خرید گندزدای سطوح به اثر کشندگی ماده ضدعفونی کننده بر روی Tb اشاره شده باشد.


نکات خرید گندزدای سطح پایین

مواد شیمایی با پایه ترکیبات آمونیوم کواترنر که کمترین قدرت میکروب کشی را دارند با این حال باعث حذف خیلی از باکتری‌های وژتاتیو، قارچ‌ها و ویروس‌ها میشوند. گندزداهای سطح پایین امکان نابودی توبرکلوزیس را ندارند و اکثرا در ضدعفونی غیربحرانی مانند گوشی های پزشکی و ... استفاده می شوند. نکته مهم دیگر در خرید محصولات ضدعفونی این است که در اغلب موارد ترکیبات آمونیوم کواترنر را با الکل ترکیب می کنند و از خاصیت این دو ماده بصورت همزمان استفاده می کنند. الکل میتواند باعث نابودی Tb شود و از طرفی ماندگاری طولانی ندارد. در عوض ترکیبات آمونیوم کواترنر قادر به نابودی Tb نیستند اما ماندگاری اثر طولانی مدتی دارند. بنابراین استفاده همزمان این دو ماده در ترکیب با هم باعث نتیجه بهتر در عمل ضدعفونی و گندزدایی می شود.


نحوه استفاده محلول های ضدعفونی کننده

محلول هاي کنسانتره یا غلیظ: ابتدا بایستی نسبت به رقیق سازي محلول کنسانتره با آب اقدام شده و پس از تهیه محلول رقیق شده با غلظت مورد نظر نسبت به استفاده از آن در زمان توصیه شده اقدام شود.

محلول هاي آماده مصرف : مواد آماده مصرف نیازي به رقیق سازي با آب نداشته و فقط زمان لازم توصیه شده توسط شرکت سازنده بایستی رعایت گردد.


نکات خرید ضدعفونی کننده دست

ضدعفونی دست یکی از مهمترین راه های پیشگیری از انتقال عفونت های بیمارستانی در ایران و جهان می باشد. شما با ضدعفونی صحیح و اصولی دستها می توانید بیش از 80 درصد از انتقال بیماری ها پیشگیری کنید. ضدعفونی دست فقط مختص به بیمارستان و مطب های پزشکی نیست! چه یک فرد خانه دار باشید و چه یک کارمند اداری و یا یک کارگر در دامداری، میکروبها در اطراف شما حضور دارند و می توانند باعث ایجاد انواع بیماری ها و عفونت شوند.

خبر خوب این است که برای خرید ضدعفونی کننده دست انتخاب های زیادی دارید. بالای 30 برند محلول ضدعفونی دست ایرانی با پایه های الکی و کلرهگزیدین و گاها در ترکیب با آمونیوم کواترنر در کشور وجود دارد. استفاده از ضدعفونی دست الکلی نسبت به سایر مواد شیمیایی بیشتر می باشد. الکل سریع الاثر بوده و میتواند در کمتر از یک دقیقه میکروبهای دست را نابود کند. البته بایستی دقت کنید که الکل 70 درصد بهترین حالت اثر گذاری را دارد و با بیشتر شدن درصد الکل عملکرد ضدعفونی کننده کمتر می شود. بنابرین استفاده از الکل 90 و یا 100 درصد قطعا نتیجه بهتری در ضدعفونی دستها را نخواهد داشت. از نقاط منفی الکل می توان به عدم پایداری و ماندگاری اثر آن اشاره کرد که بعد از چند دقیقه به اصطلاح الکل می پرد.

کلرهگزیدین یکی از پایه های شیمیایی خوب برای ضدعفونی کننده پوست دست می باشد. این ماده شیمیایی دیرتر از الکل باعث نابودی میکروبها می شود اما ماندگاری اثر طولانی مدت دارد و با باقی ماندن روی پوست دست با ضدعفونی بیشتر دستها می شود. کلرهگزیدین به نوعی برای ضدعفونی دستها در موارد تخصصی مانند جراحی و اسکراب دستها کاربرد دارد و استفاده مداوم از آن برای هندراب یا ضضدعفونی معمولی دستها به دلیل خاصیت تجمعی در بدن و ایجاد اثرات مزمن توصیه نمی شود.

در آخر باید اضافه کرد که ضدعفونی دستها با مواد ضدعفونی کننده می تواند باعث خشکی پوست دست شود به همین دلیل برخی از شرکت های تولید کننده مواد ضدعفونی در محتویات و ترکیبات محصول خود از مواد نرم کننده و چربی مانند لانونین و گلیسرین و... استفاده می کنند. علاوه بر این استفاده از کرم های مرطوب کننده بر پایه آب هم میتواند به طراوت و شادابی پوست دست شما کمک کند.


نکات خرید ضدعفونی کننده سطوح

ضدعفونی سطوح یکی از اقدامات مهم در پیشگیری از انتقال بیماری ها و عفونت های بیمارستانی می باشد. سطوح اطراف ما می توانند درجه اهمیت های متفاوتی داشته باشند. سطوحی مثل دستگیره در، تلفن ها و گوشی های همراه، کلید های برق، نرده ها، دسته صندلی ها، تخت بیمار، میزهای پیشخوان و ... از جمله نقاط پر تماس و آلوده به شمار می آیند. سطوح کف زمین و دیوار ها هر چند بایستی حتما پاکیزه و گندزدایی شوند اما میزان سهم کمی در انتقال بیماری دارند.

خرید محلول گندزدای سطوح بایستی با دقت انجام شود اگر جایی که می خواهید گندزدایی کنید کوچک باشد مانند سطح میز کار، پایه سرم، لبه تخت بیمار و... بایستی اسپری ضدعفونی سطوح آماده به مصرف خریداری کنید. این اسپری ها معمولا ترکیبی از الکل و آمونیوم چهار ظرفیتی می باشند که علاوه بر گندزدایی سریع دارای خاصیت ماندگاری می باشند و کار ضدعفونی سطوح کوچک را به نحوه احسن انجام می دهند. در هنگام استفاده از این اسپری ها حتما دقت کنید که پس از اسپری محلول ضدعفونی حداقل یک دقیقه سطح را دستمال کشی نکنید و اجازه بدهید ماده گندزدا اثر خود را کامل کند. در موقع استفاده از اسپری ضدعفونی کننده سطوح حتما ماسک بزنید. از اسپری این محصولات بر روی پوست و یا استفاده از آن بجای ضدعفونی دست بپرهیزید.

در گندزدایی سطوح بزرگ مثل دیوار ها، کف زمین و سالن و... بایستی از ضدعفونی کننده کنسانتره استفاده کنید که قبل از مصرف حتما بایستی با آب رقیق سازی شوند. محصولات ضدعفونی سطوح بزرگ و بیمارستانی عمدتا پایه شیمیایی آمونیوم کواترنر دارند و برای بهبود عملکرد آنها مواد پاک کننده مانند گوانیدها و آنزیم های شستشو به آنها اضافه می شود. یکی از محاسن خرید محصولات گندزدایی سطوح با ترکیبات آمونیومی رایحه و بو کم می باشد. این محصولات در مقایسه با وایتکس بخارات خیلی کم و بوی دلپذیرتری دارند و باعث التهابات ریه و سوزش چشم نمی شوند.


نکات خرید ضدعفونی کننده ابزار پزشکی و دندانپزشکی

برای انتخاب بهترین محلول ضدعفونی کننده ابزار ابتدا بایستی با کلاس بندی آنها آشنا باشید. طبق طبقه بندی اسپالدینگ سه نوع سطح وجود دارد. سطح بحرانی برای ابزار هایی که مستقیما با درون بافت بدن و مخاط ناسالم در تماس هستند مانند ابزار ها جراحی ، سوزن ها، تیغه های جراحی و... که این گروه نیاز به استریل کامل دارند. سطح نیمه بحرانی برای ابزارهایی که با مخاط سالم بیمار در تماس هستند مانند آندوسکوپ ها که این گروه نیاز به ضدعفونی سطح بالا یا های لول دارند. سطح غیر برای سطوحی هستند که با پوست سالم در تماس هستند مانند گوشی ها پزشکی و... که برای ضدعفونی آنها استفاده از محلول گندزدای سطح متوسط و سطح پایین کفایت می کند.

ابزارهای بحرانی پزشکی و دندانپزشکی قبل از اینکه وارد دستگاه استریل شوند بایستی ابتدا شستشو و ضدعفونی شوند. برای مرحله ضدعفونی معمولا از گندزداهای سطح متوسط با ترکیبات آمونیوم کواترنر استفاده می شود. ضدعفونی کننده های ابزار اغلب کنسانتره بوده و حتما بایستی با آب رقیق سازی شوند تا محلول کاری به دست آید. محلول کاری داخل باکس غوطه وری ریخته شده و ابزارها داخل آن ضدعفونی می شوند. از نکاتی که بایستی به آن هنگام خرید ضدعفونی کننده ابزار توجه کنید مدت ماندگاری محلول کاری می باشد که این مدت از 7 الی 14 روز می تواند فرق کند. بنابراین شما با یک بار تهیه محلول کاری تا 14 روز می توانید از آن استفاده کنید و نیازی به رقیق سازی روزانه ندارید.

نکته دیگر در هنگام انتخاب ماده گندزدای ابزار پزشکی تاییدیه عدم آسیب رسانی، زنگ زدگی و عدم لکه گذاری ماده گندزدا بر روی لوازم جراحی شما می باشد. اگر از برندهای معتبر و دارای تاییدیه خرید نکنید امکان دارد ترکیبات شیمیایی ضدعفونی کننده باعث خرابی، کدری، زنگ زدگی، کندی، تغییر فرم و... در ابزار شما شود. همچنین دقت کنید ماده گندزدا دارای بخارات مضر و بوی نامطبوع نباشد. برای این کار از خرید مواد ضدعفونی کننده بر پایه ترکیبات کلر دار، فرمالدیید پرهیز کنید. حتی اگر ترکیبات بخاردار باشند بایستی دقت کنید که افزودنی ها تثبیت کننده در ترکیباب محلول وجود داشته باشند تا حداقل باعث کم شدن بخارات شوند.

در خصوص خرید محلول ضدعفونی کننده سطح بالا هم پایه شیمیایی مهم می باشد. گلوتارآلدئید و پراستیک اسید از پرکاربردترین مواد شیمیایی برای گندزدایی های لول هستند. در هنگام خرید گندزدا های لول حتما به تاییدیه های سازگاری ماده گندزدا با ابزار و وسایل دقت کنید. برخی از کمپانی های سازنده آندوسکوپ و... معمولا مواد گندزدای مورد تایید خود را معرفی و تاییدیه مخصوصا به آن صادر می کنند. در گندزدایی سطح بالا معمولا نیاز به رقیق سازی نیست و محلول آماده به مصرف بوده و از 14 روز تا 28 روز قابلیت استفاده مجدد دارند. از طرفی تولید کننده محصولات ضدعفونی سطح بالا معمولا راهنمایی در مورد تعداد سیکل ضدعفونی مثلا تا 40 بار ضدعفونی آندوسکوپ معرفی می کند. علاوه بر این نوار تست سوآبینگ نیز از محصولاتی هست که نشان می دهد ماده گندزدا دارای غلظت مناسب برای ضدعفونی مجدد می باشد.

قیمت محلول ضدعفونی کننده

مهم نیست محلول ضدعفونی را برای استفاده در منزل می خرید و یا در بیمارستان و مراکز درمانی، همیشه در هنگام خرید محصولات ضدعفونی قیمت آن یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار می باشد. قیمت محلول های ضدعفونی با توجه به اینکه ایرانی باشد یا خارجی و اینکه پایه شیمایی آن چه چیزی باشد محدوده گسترده ای دارد. معمولا قیمت محلول گندزدای ایرانی کمتر از نمونه خارجی آن می باشد. هر چند در سالهای اخیر با توجه به سیاست های حمایت از کالای ملی تقریبا دیگر محصولات ضدعفونی خارجی در بازار ایران وجود ندارند!

همچنین در بین پایه های شیمیایی معرفی شده در این مقاله دسته گندزداهای سطح بالا معمولا قیمت بالاتری نسبت به سایر ضدعفونی کننده ها دارند. الکل و ترکیبات آمونیوم کواترنری اغلب جزوه مواد ضدعفونی ارزان قیمت می باشند.

خرید آنلاین محصولات ضدعفونی کننده

شما می توانید همه محصولات ضدعفونی و گندزدا موجود در بازار ایران را بصورت یکجا در سایت و اپلیکیشن یونیت ببینید و با مقایسه کاربرد و ویژگی های انواع محصولات ضدعفونی و قیمت آنها بهترین محصول گندزدای و مناسب ترین آنها را بصورت سفارش آنلاین خریداری کنید. فروشگاه یونیت صرفا طرف قرارداد با تولیدی ها و واردات کننده های دست اول می باشد و به همین خاطر قیمت محصولات ضدعفونی کننده ای که داخل سایت می بینید کمترین قیمت فروش در بازار ایران می باشد.


مرتب سازی : حذف فیلتر
محدوده قیمت :
فقط کالای موجود
فقط تخفیف دارها
برند :
  • imed
  • ارسال سریع
  • منتخب یونیت
  • برنده کیفیت
selective product