مشاوره خرید و قیمت پست و کور

پست و کور دندان چیست؟

پست و کور دندان شامل یک تاج فلزی با پایه میله شکل است. این تاج فلزی با قالب گیری از قسمتی از دندان که باقی مانده است و همچنین ریشه دندان ساخته می شود. تاجی که بر اساس قالب ساخته می شود، به عنوان تاج از دست رفته دندان یا همان کور و میله انتهای آن در داخل ریشه به عنوان پست قرار می گیرد. در انتها نیز برای پوشاندن و تبدیل به شکل دندان، روی آن یک تاج گذاشته می شود.

پست دندان چیست؟

پست یک میله بسیار باریک است که از جنس فلز (طلا یا کروم کبالت) ساخته می شود. این میله که از پیش ساخته شده است، با توجه به اندازه کانال ریشه انتخاب شده و درون کانال قرار داده می شود. در واقع پست دندان موظف است استحکام از دست رفته ی دندان را برای تحمل وزن تاج به آن برگرداند.

راهنمای خرید پست دندان

برای خرید پست دندان گزینه های زیادی پیش روی شما می باشد. شما می توانید برای تقویت استحکام دندان از پین (Pin)، پست (Post) و یا فایبرپست (Fiber Post) استفاده کنید. پست‌ها میله‌ها یا شفت ‌های ضخیم فلزی یا کامپوزیتی هستند که در دندان‌های عصب‌کشی شده به کار می‌روند. در طی درمان عصب‌کشی، باید پالپ دندان که حاوی اعصاب و عروق خونی است را خارج کنید و سپس پست ها را درون دندان چایگذاری کنید.

پست دندان در انواع پلاستیکی، تیتانیومی و گلاس فایبری ساخته می شود که انتخاب نوع آن ها برای استفاده به ساختار باقی مانده دندان بستگی دارد. امروزه پست های غیرفلزی از انواع فلزی آن محبوبیت بیش تری دارند.

فایبر پست چیست؟ 

فایبر پست های دندانپزشکی امروزه تبدیل به محبوب ترین نوع پست در دندان شده اند. فایبر پست ها با قابلیت پخش یکسان نیرو درون دندان امکان اعمال فشار مضاعف به ریشه را کم کرده و در نتیجه نتیجه بهتری را برای شما به عمل می آورد. تنها نقطه ضعف فایبر پست ها مقاومت کمتر نسبت به انواع فلزی است.

خرید فایبر پست 

اگر قصد خرید فایبر پست دندان را برای عملیات ترمیمی خود دارید بهتر است بدانید که این پست ها در برابر پست های فلزی و تیتانیومی مقاومت کمتری دارند. در نتیجه در صورت وارد شدن فشار مضاعف به دندان احتمالا خواهند شکست و ترمیم را عملا بی فایده خواهند کرد. نکته ای که باید بدانید این است که تمام این نکات به صورت تئوری هستند. در حالت عادی هرگز فشاری به دندان وارد نمی شود که باعث شکستن فایبر پست شود اما در صورتی که بیمار دارای مشکلاتی مانند فشردن فک و دندان قروچه بود توصیه می شود که از فایبر پست ها استفاده نکنید.

قیمت فایبر پست

فایبر پست دندان به دلیل ساختار سازگار با نشج دندان، عدم تغییر رنگ در طول زمان، زیبایی بیش تر نسبت به پست های فلزی و همچنین پخش یکسان فشار در دندان و متریال سازنده آن از قیمت بالاتری نسبت به انواع فلزی و پلاستیکی پست ها برخوردار است. در واقع این تفاوت قیمت یک اطمینان نسبی را به شما می دهد که دیگر نیازی نیست پست را در دندان بیمار تعویض و یا جا به جا کنید.

پین دندان 

یکی دیگر از گزینه های موجود برای انجام پست دندان استفاده از پین دندانپزشکی است. به طورکلی دو نوع پین دندانپزشکی در بازار وجود دارند که شامل پین داخل عاج دندان و پین داخل کانال دندان هستند. پین ها نیز مانند پست و فایبر پست قابلیت محکم سازی و استقامت بخشی به دندان را دارند. اما یک سوال همیشگی در مورد آن ها وجود دارد.

تفاوت بین پین و پست دندان چیست؟

واقعیت این است که پین و پست دندان شباهت بسیار زیادی از نظر کاربرد و ظاهر به یک دیگر دارند اما نمی توان از تفاوت های این دو چشم پوشی کرد. پست‌ ها در مرکز دندان، در جایی که سابقا پالپ دندان قرار داشته کارگذاری می ‌شوند و سپس روکش دندان بر روی پست سوار خواهد شد. پست‌ها یا از طریق سمان یا مواد باندینگ در محل خود محکم می‌ شوند. به علاوه امکان ساخت سفارشی این پست ‌ها نیز برای هر فرد به صورت جداگانه وجود دارد. این در حالی است که پین ‌ها بسیار ظریف ‌تر بوده و عمدتا در ساختارهای محیطی دندان کار گذاشته می شوند. همچنین از پین ‌ها می‌ توان هم در دندان ‌های عصب کشی شده و هم غیر از آن استفاده کرد.

قیمت پین دندان

پین ها نیز همانند پست ها در دو نوع فلزی و پلاستیکی ساخته شده و به بازار عرضه می شوند. پین های فلزی در بازار تفاوت آن چنان فاحشی با پین های پلاستیکی ندارند و تقریبا هر دو نوع در یک محدوده قیمتی قرار می گیرند. چیزی که باعث اختلاف قیمت بین پست ها خواهد بود، برند آن ها است و می توانیم بگوییم که قیمت پین دندان را شرکت تولید کننده آن ها و همچنین بسته بندیشان تعیین می کند.

کور دندان چیست؟

پس از قرار دادن پست درون کانال نمی توان مستقیما روکش را بر روی آن قرار داد. زیرا مقاومتی که دندان در برابر آسیب های دندانی از خود نشان می دهد کاملا به ساختار درونی آن بستگی دارد. بنابراین پیش از قرار دادن تاج یا روکش دندان، نیاز داریم تا دندان را کور بیلداپ کنیم. این عمل می تواند با استفاده از 2 ماده انجام می شود؛ آمالگام و کامپوزیت.

معمولا برای انجام کوربیلداپ استفاده از کامپوزیت های کوربیلداپ توصیه می شود زیرا این کامپوزیت ها در برابر فشارهای دندانی مقاومتی در حدود 170 مگاپاسکال دارند.

راهنمای خرید کور دندان

برای انتخاب یک کامپوزیت کور بیداپ عالی کافیست به نکات کوچکی توجه کنید. اول این که این کامپوزیت باید حتما رادیواپک باشد تا بعد از ترمیم نیز بتوان همواره آن را از طریق عکس برداری دید و بررسی کرد. نکته بعد این که در مورد مقاومت کامپوزیت در برابر تراش فرزها مطمئن شوید. کامپوزیت کوربیلداپ اگ در برابر تراشیدن مقاوم نباشد ممکن است در زمان ترمیم تاج دندان آسیب ببیند و شما مجبور به انجام دوباره کور بیلداپ شوید.

عوارض پست و کور دندان

اگر دندان بیمار بیش از حد پوسیده باشد به طوری که تنها مقدار ناچیزی از تاج دندان باقی مانده باشد دو گزینه پیش روی شما قرار دارد؛ یا دندان را بکشید و یا با پست و کور آن را درمان کنید. پست و کور دندان از جمله درمان های کاملا موفق به شمار می آید. از عوارض پست و کور دندان گزارشی زیادی وجود ندارد مگر اینکه بیمار خود از پست دندان خود مراقبت نکرده باشد. بنابراین می توان گفت که در صورت عدم وقوع اتفاق ناگهانی برای بیمار، تنها در صورتی عوارض پست و کور دندان آشکار خواهند شد که او رژیم غذایی ناسالمی داشته و یا به درستی از دندانش محافظت نکرده باشد.

خرید پست و کور دندان

اگر بخواهیم یک جمع بندی از نحوه خرید پست و کور دندان داشته باشیم باید بگوییم که به طور کلی پست و کور از هر نوعی که باشند عوارض به خصوصی برای دندان های بیمار ایجاد نخواهند کرد و تمام مطالب گفته شده به صورت تئوری در اختیار شما قرار داده شده است و انتخاب و خرید پیست و کور دندان در نهایت به تخصص شما و شرایط دندان بیمار بستگی خواهد داشت. در صورتی که تمایل به خرید پست و کور دندانپزشکی دارید می توانید با بررسی اطلاعات دقیق کاتالوگی محصولات در وب سایت یونیت، سفارش خود را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت ثبت کنید.

مرتب سازی : حذف فیلتر
محدوده قیمت :
فقط کالای موجود
فقط تخفیف دارها
برند :
  • imed
  • ارسال سریع
  • منتخب یونیت
  • برنده کیفیت
selective product