مشاوره خرید و قیمت اپکس فایندر و روتاری

اپکس لوکیتور چیست؟

یکی از مهم ترین عواملی که به درمان موفقیت آمیز کانال ریشه ی دندان کمک می کند، تعیین طول کانال ریشه دندان است که دستگاه اپکس لوکیتور این کار را ساده می کند. از این رو دستگاه اپکس لوکیتور که یک دستگاه الکترونیکی است امروزه به منظور تعیین طول کانال ریشه در دندان های دائمی مورد استفاده قرار می گیرد. اپکس لوکیتور یا اپکس فایندر، که در درمان اندو مورد استفاده قرار می گیرد می تواند موقعیت اپیکال فورامن و همچنین طول فضای روت کانال را تعیین کند.

نحوه کار با اپکس فایندر

دستگاه های اپکس لوکیتور همگی دارای 2 الکترود هستند که یکی از آن ها به خود دستگاه اپکس فایندر و دیگری به بیمار متصل می شود. مدار الکتریکی وقتی بسته می شود که دستگاه در جهت اپیکال به کانال ریشه وارد شود و بافت های پریودنتال را لمس کند. زمانی که سری اپکس فایندر به حد پایانی کانال ریشه یا در واقع یه اپکس آن می رسد سنسور دستگاه با صدای 2 بوق کوتاه و از طریق صفحه نمایش آن را به شما اعلام خواهد کرد.

دستگاه اپکس فایندر برای درمان خانم های باردار و کودکان بسیار مهم و ضروری است زیرا اشعه ایکس نداشته و به بدن آن ها آسیبی وارد نخواهد کرد.

راهنمای خرید اپکس لوکیتور

برای خرید اپکس لوکیتور لازم است که مانند هر تجهیزات دیگری نیاز دارید که با دید باز و اطلاعات کامل در مورد آن عمل کنید. برای انجام یک خرید موفقیت آمیز راهنمای خرید اپکس لوکیتور را تا انتها مطالعه کنید.

انواع اپکس لوکیتورهای دندانپزشکی را بشناسید

اپکس لوکیتور دندانپزشکی در چهار نسل متفاوت تولید و به بازار عرضه شده اند. اپکس لوکیتور نسل اول به عنوان ابتدایی ترین نوع اپکس لوکیتورها دارای معایبی است. مثلا اگر رطوبتی مانند خون و چرک در کانال ریشه وجود داشته باشد، دقت این دستگاه کم شده و احتمال این که نتایج اشتباهی را ارائه دهد نسبتا بالاست. دقت این نسل از اپکس لوکیتورها و موفقیتشان در کار چیزی حدود 83 درصد است.

در هنگام خرید اپکس لوکیتور نسل اول دقت داشته باشید که به تبحر زیادی برای استفاده از آن نیاز دارید زیرا در صورت برخورد سری این اپکس لوکیتور با پالپ زنده حساسیت و شوک الکتریکی زیادی در بیمار ایجاد می کند.

نسل دوم اپکس لوکیتور دندانپزشکی با ویژگی هایی بسیار شبیه به نسل اول ساخته شده است با این تفاوت که میزان موفقیت آن به 93 درصد رسیده است. سومین نسل اپکس فایندرها نیز تفاوت چندانی در کیفیت کار با نسل دوم ندارند اما از دو فرکانس برای پیدا کردن اپکس استفاده می کند. پیشرفته ترین نوع اپکس فایندرها نسل چهارم آن هاست.

در نسل چهارم امکان خطای دستگاه در رطوبت کانال و خون و چرک بسیار کم است. همچنین تنها نسلی که از 2 الکترود برای تشخیص محل اپکس ریشه استفاده می کند همین نسل چهارم اپکس فایندرهاست.

در هنگام خرید اپکس لوکیتور توجه داشته باشید که نسل‌های سه به بعد در حضور بزاق، هیپوکلریت، مایعات و رطوبت دقت خود را حفظ می‌کنند ولی این موضوع مربوط به داخل کانال می‌باشد و تاج دندان تا جای ممکن باید خشک و عاری از حضور مایعات باشد.

از چه فایل روتاری ای استفاده می کنید؟

یکی از مهم ترین نکته هایی که باید پیش از خرید اپکس لوکیتور به آن دقت کنید نوع فایل دندانپزشکی ای است که بیش تر در مطب یا کلینیک خود از آن استفاده می کنید. به طور مثال اگر فایل های مورد استفاده شما بیش تر از نوع K فایل روتاری باشند بهتر است یکی از اپکس فایندرهای نسل اول یا نسل چهارم را انتخاب کنید.

قیمت اپکس فایندر دندانپزشکی

همانطور که گفته شد اپکس لوکیتور یکی از تجهیزاتی است که بسیار با دستگاه رادیوگرافی مقایسه می شود. اما این دستگاه نسبت به روش رادیوگرافی مزیت ‌هایی دارد که شامل عدم استفاده از اشعه ایکس، کاهش زمان کار، قیمت مناسب تر نسبت به دستگاه های رادیوگرافی و همچنین درمان آسان تر است. اپکس لوکیتورها نیاز به نگهداری سخت و خاصی ندارند اما ممکن است به علل مختلف مانند خراب شدن باتری اپکس لوکیتور، قطع شدن پروب‌ها و تمیز نبودن گیره نگهدارنده اپکس لوکیتور نیاز به تعمیر داشته باشند.

قیمت اپکس فایندر دندانپزشکی تحت تاثیر عواملی مانند نسل آن، سرعت، حافظه کاری و ... است. نسل چهارم اپکس لوکیتورها به دلیل پیشرفته تر بودن یکی از گران ترین و در عین حال پرطرفدارترین انواع اپکس فایندرهاست.

اپکس روتاری چیست؟

اپکس روتاری از دستگاه پر مصرف در دندانپزشکی می باشد زیرا با کمک آن می توان به درمان ریشه دندان بدون درد کمک کرد. قابل ذکر است که این دستگاه هم عصب را درمان می کند و همچنین سرعت بهبودی دندان را هم بالا خواهد برد.

تفاوت اپکس فایندر با اپکس روتاری چیست؟

اپکس فایندر و اپکس روتاری از جهت های مختلفی با یکدیگر متفاوت هستند. از بارز ترین تفاوت این دستگاه باید بگوییم که اپکس فایندر برای درمان ریشه دندان کاربرد دارد و اپکس روتاری برای درمان و ترمیم کانال دندان مورد استفاده قرار می گیرد. به طور دقیق تر زمانی که شما بیماری دارید که برای عصب کشی دندان به شما مراجعه کرده است ابتدا با کمک دستگاه اپکس فایندر اندازه طول کانال دندان و عصب را بررسی می کنید تا بتوانید به صورت دقیق و کامل آن را تخلیه نمایید سپس پس از بررسی طول عصب با استفاده از دستگاه اپکس روتاری عصب و کانال را تخلیه کرده تا هیچ گونه میکروب و باکتری و عفونتی در محیط دندان باقی نماند.

البته باید بدانید که این دو دستگاه از نظر شکل ظاهری و قطعات هم متفاوت هستند و تفاوت آن ها تنها به عملکردشان ختم نمی شود. اهمیت وجود این دستگاه باعث شده تا روز به روز به تعداد مصرف کنندگان آن افزوده شود و مراکز دندانپزشکی و مطب ها به تهیه و مصرف آن روی بیاورند. با اطلاع از تفاوت هر یک از دستگاه های دندانپزشکی به خصوص این دو نمونه دستگاه می توانید با اطمینان بیش تری اقدام به خرید اپکس روتاری و اپکس فایندر کنید.

راهنمای خرید اپکس روتاری 

در هنگام خرید اپکس روتاری نکاتی هستند که دانستن آن ها شما را به سمت یک خرید عالی راهنمایی می کند. تمامی دستگاه های اپکس روتاری دارای حافظه کاری هستند اما تعداد آن ها می تواند 2، 4، ... تا 16 برنامه باشد. هرچه تعداد برنامه های داخلی اپکس روتاری بیش تر باشد، سرعت کار شما بالاتر خواهد رفت بنابراین در صورتی که حجم کاریتان زیاد است از دستگاه هایی با برنامه های کاری بالا استفاده کنید زیرا می توانید در برنامه های مختلف سرعت و گشتاور متفاوتی را ذخیره کنید.

سیستم Auto Reverse یا چرخش معکوس دستگاه می تواند تا حد زیادی ایمنی کار شما را تضمین کند. این قابلیت در اپکس روتاری باعث می شود تا در صورت برخورد سری اپکس روتاری به انتهای کانال ریشه به طور خودکار به سمت بالا برگردد تا آسیبی به بافت ریشه وارد نکند.

وجود یک صفحه نمایش OLED نیز یکی از واجبات است. این صفحه نمایش به شما دید دقیق تری از فرایند درمان ریشه داده و کمک می کند تا در صورت بروز مشکل در درمان روت کانال از آن با خبر شوید.

قیمت اپکس روتاری

دستگاه اپکس روتاری در بازار را می توانید به دو صورت پیدا کنید؛ یا به صورت اپکس روتاری تنها و یا به صورت اپکس فایندر و اپکس روتاری به صورت همزمان. بدیهی است که اگر دستگاه اپکس روتاری قابلیت اپکس فایندر نیز داشته باشد قیمت بالاتری خواهد داشت زیرا شما را از وجود دستگاه اپکس فایندر بی نیاز خواهد کرد.

از طرف دیگر هرچه قابلیت های دستگاه اپکس روتاری بیش تر باشد (صفحه OLED، برنامه های کاری و ...) در قیمت آن تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین سعی کنید پیش از خرید اپکس روتاری اول حجم کاری و نیاز خود را تعیین کنید تا بتوانید با مناسب ترین هزینه، بهترین دستگاه را تهیه کنید.

در نهایت به عامل تاثیرگذار دیگری به نام برند دستگاه می رسیم. امروزه شرکت های زیادی اقدام به تولید و فروش دستگاه اپکس روتاری کرده اند که حدود 90 درصد آن ها خارجی هستند. قیمت اپکس روتاری خارجی نیز با توجه به برند آن تعیین می شود. هرچه برند تولید کننده شناخته شده تر و با کیفیت تر باشد، طبیعتا دستگاه ساخته شده نیز قیمت بالاتری خواهد داشت.

مرتب سازی : حذف فیلتر
محدوده قیمت :
فقط کالای موجود
فقط تخفیف دارها
برند :
  • imed
  • ارسال سریع
  • منتخب یونیت
  • برنده کیفیت
selective product