مشاوره خرید و قیمت آرچ وایر

سیم ارتودنسی چیست؟

سیم ارتودنسی یا آرچ وایر سیمی است که به براکت های ارتودنسی متصل شده و با اعمال فشار با گذشت زمان باعث صاف و مرتب شدن دندان های می شود. آرچ وایر سیمی فلزی می باشد برای اینکه درون شیار براکت ارتودنسی قرار بگیرد و کشش لازم به جهت تغییر جایگاه دندان ها را بر روی لثه و فک ایجاد می کند و در واقع بخش اصلی کارکرد سیستم ارتودنسی سیم های آن می باشد.

خرید وایر ارتودنسی

 آرچ وایر یا سیم ارتودنسی از ابزار و وسایل پرکاربرد و همچنین بسیار متنوع دندانپزشکی محسوب می شود. گاهی ممکن است این تنوع زیاد شما را در انتخاب و خرید سیم ارتودنسی گیج کند و نتوانید تشخیص دهید که کدام یک از انواع آرچ وایرها به کار شما می آید. ما در این بخش نکاتی را به شما یادآور خواهیم شد که شما را به سمت یک خرید عالی و مطمئن هدایت می کنند.

سایز سیم ارتودنسی

شماره سیم های ارتودنسی در واقع ضخامت انواع آرچ وایر را مشخص می‌ کند. شماره سیم های ارتودنسی ثابت از شماره پایین به بالا شروع می‌شود. در مرحله اول درمان شماره سیم های ارتودنسی پایین است. هر چه شماره سیم های ارتودنسی پایین تر باشد، سیم انعطاف پذیری بیشتری دارد.

در مرحله اول درمان که دندان ها بسیار به هم نزدیک هستند، شماره سیم های ارتودنسی پایین کاربرد بسیار بیشتری دارند. از مدل های شناخته شده شماره سیم های ارتودنسی 12، 14، 16، 18 و 20 را می‌توان نام برد. در نظر داشته باشید که منظور از شماره سیم های ارتودنسی 12 سیمی است که قطر آن دوازده هزارم اینچ است.) بنابراین انتخاب سایز مناسب آرچ وایر در هنگام خرید آن یکی از اولین نکاتی است که باید به آن توجه کنید.

انواع سیم ارتودنسی 

سیم های ارتودنسی در ابتدا فقط در نوع استیل ضدزنگ و به صورت دایره ای تولید می شدند اما با گذر زمان تنوع زیادی در آن ها ایجاد شد. امروزه آرچ وایرها در انواع مربعی و دایره ای و مستطیلی ساخته می شوند. برای آن که بتوانید در خرید سیم ارتودنسی موفق باشید و بتوانید بهترین گزینه را برای کار خود انتخاب کنید لازم است تا با توجه به نوع سیم ارتودنسی این کار را انجام دهید.

سیم ارتودنسی دایره ای

در میان انواع سیم ارتودنسی، این مدل معمولا در مراحل اولیه درمان در بریس ارتودنسی به کار می‌رود. انواع سیم ارتودنسی دایره ای به دلیل خاصیت ارتجاعی بیشتر نسبت به سایر مدل ها، برای پوشش یکنواخت تمام دندان ها بسیار مناسب هستند. گرچه انواع سیم ارتودنسی دایره ای لغزش بهتر و اصطکاک کمتری دارند، اما این سیم ها به دلیل عدم وجود کنترل گشتاور روی براکت بریس، توانایی مناسبی برای اعمال فشار کنترلی برای جابه جایی دندان ها ندارند.

سیم ارتودنسی مربعی 

انواع سیم های ارتودنسی با مقطع مربعی برای جا به جایی دندان ها در درمان ارتودنسی و همچنین فروش سیم ارتودنسی بسیار محبوب هستند. این سیم ها از نظر کنترل حرکت دندان ها، نسبت به سیم های گرد و مستطیلی عملکرد بهتری دارند. انواع آرچ وایر مربعی علاوه بر آن که کنترل حرکتی مناسبی دارند، از مزیت لغزش مکانیکی سیم های گرد در مقایسه با سیم های مستطیلی نیز برخوردار هستند. با این وجود، پهنای کم این سیم ها را می‌توان به عنوان یک نقص در نظر گرفت.

سیم ارتودنسی مستطیلی

سیم مستطیلی نسبت به دو نوع قبل از کنترل حرکات دندانی بالاتری برخوردار است. به همین دلیل، متخصصان غالبا از انواع سیم ارتودنسی مستطیلی در مراحل پایانی درمان استفاده می‌کنند. به دلیل سفتی بیش از حد انواع سیم براکت ارتودنسی مستطیلی، این مدل فشار زیادی را به براکت ها وارد کرده و باعث جدا شدن براکت از دندان می‌شود. بنابراین، استفاده از سیم ارتودنسی با مقطع مستطیلی به مهارت و دقت بالایی نیاز دارد.

جنس سازنده آرچ وایر چیست؟

جنس سازنده آرچ وایر می تواند در میزان ارتجاعی بودن، انعطاف، وارد کردن فشار و مرحله استفاده از آن ها تاثیر مستقیم بگذارد. بنابراین در هنگام خرید سیم ارتودنسی باید به جنس آن دقت کنید. همان طور که می دانید سیم های ارتودنسی در سه نوع نیکل- تیتانیوم، بتا-تیتانیوم و استیل ضدزنگ ساخته می شوند که هر یک معایب و مزایای خود را دارند.

آرچ وایر نیتی (Ni-Ti)

این سیم ها قابلیت ارتجاعی دارند و وقتی تغییر شکل می یابند، به شکل گذشته خود بر می گردند. در مراحل اولیه درمان از این نوع سیم استفاده می شود تا با وارد کردن فشار ملایم و کم، دندان ها جا به جا شوند. نوعی از سیم نیکل–تیتانیوم با گرما فعال می گردد ولی هنگام رسیدن به دهان فرد و هم دما شدن با آن، به شکل قبل خود برمی گردد.

آرچ وایر بتا تیتانیوم

آرچ وایر بتا تیتانیوم بعد از سیم های نیکل–تیتانیوم ساخته شدند. این سیم ها حالت ارتجاعی و استحکام متوسطی دارند و ار آن ها در مراحل میانی درمان استفاده می شود.

آرچ وایر استیل ضدزنگ

آرچ وایر از جنس استیل ضد زنگ، پوسیده نمی شود و در زمان تنظیم شدن شکسته نخواهند شد. اما این سیم ها حالت ارتجاعی ندارند و در مراحل اولیه درمان نمی توان از آن ها استفاد کرد زیرا اگر خیلی خم شوند به حالت قبلی خود بر نمی گردند. همچنین در مراحل اولیه سیم ارتودنسی باید حالت ارتجاعی زیادی داشته باشد تا بتواند خیلی نرم به حالت اولیه خود (U شکل) برگردد و همزمان جا به جایی دندان ها را انجام دهد.

قیمت سیم ارتودنسی

قیمت سیم ارتودنسی محدوده گسترده ای دارد که عواملی مانند جنس، اندازه، برند و همچنین نوع سیم ارتودنسی در آن موثرند. همان طور که می دانید هرچه متریال بیش تری در ساخت آرچ وایر استفاده شود، قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت. بنابراین سیم ارتودنسی با قطر بیشتر، گران تر نیز هستند. از طرفی جنس سازنده نیز می تواند در قیمت سیم ارتودنسی تاثیرگذار باشد. سیم های نیتی یا نیکل تیتانیوم به دلیل جنس بهتر و پرطرفدارتر کمی گران تر از سایر آرچ وایرها هستند.

عامل دیگری که می تواند قیمت سیم ارتودنسی را تعیین کند بسته بندی آن است. سیم های ارتودنسی در طول های مختلف تولید و عرضه می شوند که هرچه طول این سیم بیش تر باشد طبیعتا قیمت بالاتری نیز خواهد داشت. بنابراین بهتر است پیش از خرید سیم ارتودنسی طول مورد نیاز خود را تعیین کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

فروش سیم ارتودنسی

امروزه شرکت های زیادی در سراسر دنیا اقدام به تولید و فروش سیم ارتودنسی دندانپزشکی کرده اند. سیم ارتودنسی از معدود ابزاری است که تولید کنندگان داخلی معمولا اقدام به تولید و فروش آن نمی کنند و تقریبا 90% حجم بازار در اختیار تولید کنندگان خارجی آن قرار گرفته است. این برندها از نظر کیفیت تقریبا در یک رده قرار می گیرند اما ممکن است خاصیت ارتجاعی و یا انعطاف پذیری آن ها کمی با هم متفاوت باشد.

فروشگاه یونیت با قرار دادن اطلاعات کاتالوگی کامل محصولات و همچنین تضمین بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت اقدام به فروش سیم ارتودنسی دندانپزشکی کرده است تا برای شما عزیزان امکان تجربه یک خرید آنلاین تجهیزات دندانپزشکی بی دغدغه و مطمئن را فراهم کند.

مرتب سازی : حذف فیلتر
محدوده قیمت :
فقط کالای موجود
فقط تخفیف دارها
برند :
  • imed
  • ارسال سریع
  • منتخب یونیت
  • برنده کیفیت