مشاوره خرید و قیمت ساکشن

ساکشن دندانپزشکی چیست؟ 

دستگاه ساکشن، یکی از مهمترین تجهیزات لازم در یک مطب دندانپزشکی می باشد و کاربرد اصلی آن مربوط به کاهش و یا از بین بردن آلودگی بین بیمار و دندانپزشک از طریق موتور و سیستم آسپیراسیون خود است و وظیفه اصلی آن، مکش تمام مواد مایع و جامد درون دهان بیمار اعم از بزاق، خون، ماده بی حسی، تکه های آمالگام و دندان و .... از طریق ایجاد خلاء و در طی مراحل انجام کار دندانپزشک می باشد.

به طور ساده، ساکشن دندانپزشکی همان لوله منحنی ست که در هنگام جراحی دندان، داخل دهان بیمار قرار می گیرد و وظیفه کنترل رطوبت دهان را برعهده دارد.

راهنمای خرید ساکشن دندانپزشکی

ساکشن دندانپزشکی از مهم ترین و در عین حال یکی از گران ترین تجهیزاتی است که در هر مطب دندانپزشکی وجود دارد بنابراین برای خرید آن باید حساسیت و دقت خاصی به خرج دهید. زیرا ساکشن دندانپزشکی را نمی توان ماهانه و یاحتی سالیانه تعویض کرد بنابراین باید سعی کنید انتخابی داشته باشید که بتواند سال ها بدون دردسر برای شما کار کند.

برای این که بتوانیم به نحو احسن شما را برای خرید ساکشن دندانپزشکی راهنمایی کنیم باید با انواع و نحوه کار ساکشن دندانپزشکی آشنا شوید.

انواع ساکشن دندانپزشکی

امروزه انواع ساکشن دندانپزشکی را می توان به دو نوع ساکشن آبی و ساکشن هوایی تقسیم کرد. این دو نوع ساکشن از نظر محل قرارگیری و همچنین نحوه عملکرد با یک دیگر متفاوت هستند. برای خرید ساکشن دندانپزشکی لازم است با ویژگی های هر یک از آن آشنا شوید سپس ساکشنی که کاربرد بیشتری برایتان دارد را انتخاب کنید.

ساکشن آبی دندانپزشکی (ساکشن حجم معمولی)

ساکشن آبی دندانپزشکی یکی از انواع روتین ساکشن در دندانپزشکی بوده که برای خارج کردن بزاق از دهان بیمار استفاده می شود. ساکشن آبی بر روی یونیت دندانپزشکی متصل شده و مایعاتی که توسط لوله دستگاه از درون دهان خارج می شوند را پس از طی کردن مسیری کوتاه وارد مخزن دستگاه می کند که در برخی مدل ها مخزن به صورت دستی و برخی دیگر برقی تخلیه شده و درون فاضلاب ریخته می شود تا بتواند کارایی بهتری داشته باشد.

ساکشن آبی دندانپزشکی به دلیل استفاده بیش از حد از آب و همچنین اتلاف مقدار زیادی وقت و انرژی بهتر است با ساکشن برقی دندانپزشکی جایگزین شوند اما به طور کلی نمی توان گفت که استفاده از این ساکشن منسوخ شده و همچنان دندانپزشکان زیادی تمایل به استفاده از ساکشن آبی دندانپزشکی دارند.

ساکشن هوایی دندانپزشکی (ساکشن حجم بالا)

نوع دیگری از ساکشن ها، ساکشن هوایی دندانپزشکی می باشد. نحوه کار ساکشن دندانپزشکی هوای کمی متفاوت بوده و به صورت جاروبرقی عمل می کند. این ساکشن به محل ترمیم نزدیک شده (وارد دهان نمی شود) و تمام مواد اضافی ترمیم را درون خود جمع آوری می کند. زمانی که دستگاه ساکشن هوایی روشن می شود هیچ گونه صدایی و لرزشی ندارد و دستیار دندانپزشک لوله ساکشن را کنار دهان بیمار قرار می دهد و مواد تخلیه شده به درون مخزن دستگاه هدایت شده و پس از جداسازی قسمت مایع آن وارد فاضلاب می شود.

امروزه برای افزایش قدرت سیستم مکش یا ساکشن یونیت، از سیستمی به نام ساکشن مرکزی استفاده می شود.

ساکشن مرکزی دندانپزشکی چیست؟ 

ساکشن مرکزی دندانپزشکی در واقع یک وسیله جداگانه از تمامی سیستم یونیت است که به طور چشمگیری قدرت مکش دستگاه های ساکشن را افزایش می دهد. این دستگاه از پس تمامی کارهایی که یک دستگاه ساکشن معمولی نمی تواند انجام دهد، بر می آید. سیستم ساکشن مرکزی خود به دو دسته تقسیم می شود؛ ساکشن مرکزی خشک و ساکشن مرکزی مرطوب.

ساکشن خشک دندانپزشکی

ساکشن خشک دندانپزشکی به این دلیل نام گذاری شده است که جداسازی هوا و مایعات در آن انجام می شود. به این ترتیب که تمام مایعات به یک فاضلاب جدا منتقل می شوند که باید در زیر هر یک از واحدهای دندانپزشکی کلینیک قرار داشته باشد. سیستم ساکشن خشک دندانپزشکی مزایای زیادی دارد اما از معایب آن می توانیم به احتمال بیش تر خراب شدن آن نسبت به ساکشن مرطوب دندانپزشکی اشاره کنیم.

مزایای ساکشن مرکزی خشک شامل مواردی مانند عدم نیاز به مصرف آب،

ساکشن مرطوب دندانپزشکی

در سیستم ساکشن مرطوب دندانپزشکی برخلاف ساکشن مرکزی خشک هیچ جدا کننده هوا و مایعاتی قرار داده نمی شود و هم مایعات و هم هوا به یک سیستم فاضلاب واحد منتقل می شوند. از جمله مزایای اصلی سیستم ساکشن مرطوب دندانپزشکی این است که این سیستم بسیار مدرن تر از ساکشن خشک دندانپزشکی است و نگهداری از آن نیز بسیار آسان تر است. از طرفی نمی توان از معایب این سیستم نیز چشم پوشی کرد. از اصلی ترین معایب ساکشن مرطوب دندانپزشکی این است که نمی توان از آن به طور همزمان برای چند یونیت دندانپزشکی استفاده کرد زیرا در این صورت عملکرد مناسبی برای هیچ کدام از آن ها نخواهد داشت.

نحوه کار ساکشن دندانپزشکی

ساکشن دندانپزشکی در انواع مختلفی تولید می شود که هر یک نحوه عملکرد و تکنیک خاص خود را دارند. تا به این جا با انواع ساکشن دندانپزشکی و نحوه کار آن ها تا حدودی آشنا شدیم. این موضوع به شما کمک خواهد کرد تا انتخاب و خریدی مناسب تر و کارآمد تر داشته باشید. زیرا اولین و مهم ترین نکته پیش از خرید ساکشن دندانپزشکی این است که بدانید ساکشن خشک را ترجیح می دهید یا ساکشن مرطوب.

قیمت ساکشن دندانپزشکی

به طور کلی ساکشن دندانپزشکی از قیمت بالایی برخوردار می باشد اما عواملی مانند نوع سیستم مرکزی آن می توانند در بالا یا پایین شدن این قیمت تاثیر بگذارند. معمولا ساکشن مرکزی مرطوب از قیمت پایین تری در بازار برخوردار است زیرا از ساکشن های خشک کوچک تر بوده و همچنین قابلیت اتصال به چندین یونیت به طور همزمان را ندارد. از طرف دیگر به این دلیل که تنها از یک موتور استفاده می کند، در صورت از کار افتادن آن موتور کاملا بلا استفاده خواهد بود.

ساکشن مرکزی خشک با وجود سر و صدای بیش تر و نگهداری دشواری که دارد همچنان گران تر از انواع دیگر ساکشن هاست. ساکشن مرکزی خشک علاوه بر قیمت بالاتر خرید، هزینه های تعمیر و راه اندازی بیشتری نیز دارد. از طرف دیگر موتور این دستگاه را می توان در صورت خرابی به طور کامل عوض کرد که این قابلیت در سیستم ساکشن مرکزی مرطوب وجود ندارد.

خرید ساکشن دندانپزشکی

در هنگام خرید ساکشن دندانپزشکی علاوه بر نکات بالا لازم است نکات دیگری را نیز در نظر داشته باشید. به طور مثال دقت کنید که ساکشن دندانپزشکی باید حتما دارای سیستم آمالگام سپراتور برای جداسازی آمالگام و جلوگیری از ورود آن به فاضلاب شهری باشد. علاوه بر آن جنس بدنه ساکشن باید به گونه ای باشد که بتوان آن را ضدعفونی و پاکسازی کرد.

خرید ساکشن دندانپزشکی تنها به رعایت این نکات محدود نمی شود. نکته ای که باید به طور ویژه به آن توجه کنید گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه ساکشن دندانپزشکی است زیرا با توجه به قیمت بالای آن و همچنین احتمال خراب شدنش نیاز خواهید داشت که یک فرد متخصص و با کمترین هزینه آن را تعمیر کند. بنابراین حتما در هنگام خرید ساکشن دندانپزشکی بر روی وجود گارانتی و خدمات پس از فروش تاکید کنید.

شما عزیزان می توانید از طریق وب سایت و اپلیکیشن یونیت به طور مستقیم از بهترین تولیدکنندگان و تامین کنندگان تجهیزات دندانپزشکی با معتبرترین ترین گارانتی و خدمات پس از فروش اقدام به خرید ساکشن دندانپزشکی کرده و به راحتی چند کلیک آن را درب مطب خود تحویل بگیرید.

مرتب سازی : حذف فیلتر
محدوده قیمت :
فقط کالای موجود
فقط تخفیف دارها
برند :
  • imed
  • ارسال سریع
  • منتخب یونیت
  • برنده کیفیت
selective product